Najciekawsze dodatki uszlachetniania druku

 

Pragniesz jeszcze bardziej wyróżnić produkt na tle konkurencji? Przedstawiamy najciekawsze dodatki uszlachetniania dostępne w Follak. Możliwość łączenia różnych technik uszlachetniania druku pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

 

Lakier Soft touch

Cechuje się matową, lekką i delikatną powierzchnią. Wrażenia dotykowe płynące z zastosowania lakieru soft touch często porównuje się do głaskania aksamitu lub zamszu. Można go nakładać jedno lub dwustronnie. W porównaniu do folii lakier ma tę zaletę, że może być aplikowany wybiórczo lub całosciowo na powierzchni arkusza. Ponadto, wbrew swojej delikatności, lakier ten jest niezwykle odporny na różnego rodzaju zarysowania, spełnia więc także funkcję ochronną dla nadruku.

 

Folia Soft touch

W przeciwieństwie do lakieru jest to uszlachetnianie z wykorzystaniem folii soft touch, która jest znana na rynku poligraficznym jako aksamitna i miła w dotyku. Warto zauważyć, że foliowanie soft touch jest droższe w porównaniu do lakierowania soft touch. Różnica cen wynika z zastosowanych materiałów, w foliowaniu wykorzystuje się specjalną folię, a w lakierowaniu dyspersyjnym głównym składnikiem jest woda.

 

Lakier brokatowy

Lakier z dodatkiem brokatu nadaje się idealnie do efektownego wzbogacania nadruku. Lakiery tego typu mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych, mogą być także nakładane wybiórczo lub całościowo. Brokat stosuje się głównie jako dodatek do innych uszlachetnień np. lakierowania lub foliowania.

 

Dowolny aromat

Dodatek w formie lakieru zapachowego nakładanego na nadrukowaną powierzchnię. Dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń istnieje możliwość zaaplikowania prawie każdego aromatu na nadrukowaną powierzchnię. Nadaje się idealnie do wykorzystania w katalogach perfum lub menu restauracji.

 

Farba termiczna

Jest to farba, która zanika pod wpływem wysokiej temperatury i pojawia się ponownie po ochłodzeniu. Farba występuje w szerokiej gamie kolorów i posiada różnorodne zastosowania. Dodatek nakładany jest na nadrukowaną powierzchnię i może być łączony z innymi uszlachetnieniami druku.

 

Lakier fluorescencyjny

Lakier, który zawiera w swoim składzie farby fotoluminescancyjne, świecące w ciemności. Wykorzystywany jest m.in. w branży poligraficznej do ozdabiania produktów w kreatywny sposób.

 

Lakier zdrapkowy

W swoim składzie lakier zawiera związki chemiczne, które umożliwiają jego łatwe zdrapywanie. Od dawna stosowany jest np. w produkcji popularnych gier liczbowych.

 

Lakier wybiórczy 3D

Wysokiej jakości lakier nakładany w sposób wybiórczy na określone elementy nadruku. Dzięki precyzji stosowanych maszyn pozwala osiągnąć rzadki efekt 3D, czyli trójwymiarowość. Świetnym przykładem takiego efektu mogą być uwypuklone krople rosy na nadrukowanej trawie. Lakierowanie 3D jest obecnie jednym z najpopularniejszych efektów uszlachetniania druku i znajduje szerokie zastosowanie w branży poligraficznej. Lakierowanie wybiórcze i lakierowanie 3D wykorzystywane jest na przykład do produkcji opakowań, zdobienia okładek książek oraz identyfikacji wizualnych firm w tym wizytówek, ulotek lub folderów.