Sztancowanie i bigowanie na rynku opakowań produktowych

 

Opakowania produktowe to ważna część marketingu sprzedażowego wielu firm. Bez tego sprzedaż w obecnych czasach byłaby o wiele trudniejsza. Wysokie nakłady, presja czasu i wyników. Jak sprostać potrzebom dużej grupy producentów, którzy chcą wyróżnić swoje produkty na sklepowej półce? W procesie produkcji opakowań pomagają takie techniki jak sztancowanie i bigowanie.

 

​Sztancowanie i bigowanie opakowań produktów

Przypomnijmy, że sztancowanie to inaczej wykrawanie w arkuszu ustalonych wcześniej wzorów. Materiałem do wykrawania najczęściej jest karton, tektura falista, papier lub plastik. Czym zatem jest bigowanie? W uproszczeniu jest to czynność polegająca na „wyduszeniu” w kartonie linii stanowiących miejsca zagięcia. Opakowanie produktowe jest następnie składane i klejone według tych linii. Ciekawostką jest, że oprócz sztancowania i bigowania w produkcji opakowań wykorzystuje się także perforowanie arkusza. Jest to proces polegający na punktowym nacinaniu kartonu w celu stworzenia w nim linii cięcia.

 

​Wykrojnik to podstawa sztancowania i bigowania

Sztancowanie, bigowanie i inne czynności introligatorskie są możliwe dzięki zastosowaniu wykrojnika. Jest on wyposażony w wysokiej jakości ostrza tnące zdolne do szybkiego wycinania szablonów opakowań. Natomiast elementy wykrojnika odpowiadające za bigowanie nazywane są bigami. Wykrojniki mogą być mniej lub bardziej skomplikowane, wszystko zależy od szablonu opakowania, a te potrafią być naprawdę zróżnicowane. Odpowiednio przygotowany wykrojnik pozwala na jednoczesne wycięcie szablonu opakowania oraz wytłoczenie linii zgięcia.

follak druk sztancowanie wykrojnik

 

Skomplikowane opakowania kartonowe nie są problemem

Wystarczy odrobina kreatywności i precyzji, aby stworzyć pomysłowe i funkcjonalne opakowania. Poniżej przedstawiamy kilka wyszukanych szablonów opakowań produktowych. Wersja dwu i trzy wymiarowa pozwoli na lepszą wizualizację tematu.

 

Jak przyspieszyć produkcję opakowań?

W branży uszlachetniania druku liczy się czas, który dyktują potrzeby rynku naszych klientów. Z tego powodu sztancowanie za pomocą tygla nie zawsze wchodzi w grę. Ponadto wykrawanie i bigowanie w wysokich nakładach często realizowane jest razem tzn. w jednym przelocie maszyny. Niezbędny do tego jest automat sztancujący, który nie tylko przyspiesza, ale i ułatwia proces powstawania opakowań produktowych.