Hot-stamping w uszlachetnianiu produktów klasy premium

 

Dobre wina, gatunkowa odzież, piękna biżuteria, a może wysokiej klasy usługi? Stworzyłeś i sprzedajesz unikatową linię produktów i chcesz podkreślić jej wyjątkowość? Czy wiesz, że hot-stamping zwany także termodrukiem często wykorzystywany jest do ozdabiania produktów klasy premium? Firma Follak przedstawia kilkanaście przykładów wykorzystania złocenia dla Twoich potrzeb.

 

​Czym jest hot-stamping w uszlachetnianiu druku?

Przypomnijmy, że termodruk to jedna z ciekawszych i najlepiej rozwijających się technik uszlachetniania druku. Jak wskazuje nazwa, jest to tłoczenie na gorąco, a dokładnie w temperaturze około 100°C. Proces podgrzewania jest niezbędny. Odpowiada on za roztopienie kleju znajdującego się w folii hot-stampingowej i przyklejenie metalicznej warstwy do podłoża. Do hot-stampingu niezbędne są także metalowe matryce, za pomocą których na zadrukowany arkusz można przenieść dowolny wzór.

 

​Czym cechuje się termodruk?

Nawiązując do tematu, hot-stamping kojarzy się głównie z niezwykłą elegancją podkreślającą wartość produktów klasy premium. Jednak błyszcząca folia metaliczna spełnia także inne ważne funkcje. Hot-print jest przede wszystkim bardzo odporny na uszkodzenia, jak np. zdrapywanie lub blaknięcie. Jego trwałość również idealnie wpisuje się w produkty z górnej półki cenowej. Hot-stamping to tzw. technika uszlachetniania druku na sucho, czyli o wiele bardziej ekologiczna niż przy wykorzystaniu standardowych farb. Ekologia ma dziś duże znaczenie, dlatego coraz więcej konsumentów zwraca na to uwagę.

 

złocenie, ozdabianie okładek książek, rynek wydawniczy
hot-stamping, cechuje się pięknym połyskiem i elegancją

Złocenie okładek książek to częsta praktyka na rynku wydawniczym.

 

​Kolory folii hot-stampingowej ispirowane naturą

Folia metaliczna wykorzystywana w termodruku może mieć dowolną barwę. Jednak najczęściej wykorzystywane są folie metaliczne złote, srebrne i miedziane. Inspiracją wydaje się tu być sama natura.

 

  1. ​Złota folia hot-stampingowa

    W połączeniu z ciemnym kolorem nadaje zadrukowanej powierzchni niezwykle eleganckiego charakteru. Ozdabiane są napisy, ornamenty, a coraz częściej także wzory geometryczne (romby, heksagony, oktagony) stanowiące tło nadruku. ​

  2. Cooper foil, czyli folia miedziana

    Równie elegancka, co jej złoty odpowiednik. Wykorzystywana do ozdabiania opakowań, okładek książek, zaproszeń, etykiet zakupowych, voucherów lub wizytówek. ​

  3. Srebrna folia hot-stampingowa

    Jej barwa jest dużo zimniejsza i industrialna w porównaniu do folii miedzianej lub złotej. Mimo to również znajduje wielu zwolenników w ozdabianiu opakowań, czasopism, książek, czy katalogów reklamowych.

 

hot-stamping, czyli uszlachetnianie produktów klasy premium

złocenie opakowań drogich alkoholi
złocenie produktów klasy premium

 

Jak widać na przykładach, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że produkty ozdobione w ten sposób są wyjątkowe. Idealnie podkreślają takie wartości jak profesjonalizm, wysoka jakość, czy dobry gust. Być może właśnie dlatego hot-stamping w produktach klasy premium na całym świecie znajduje tak duże zastosowanie.